נהיגה בשכרות

מהי נהיגה בשכרות: נהיגה בשכרות הינה מצב בו פלוני שתה מעבר לכמות המותרת אלכוהול מבחינת אחוז משקע האלכוהול בדם עובדה העלולה לטשטש את דרך קבלת ההחלטות שלו ולפגוע ביכולות הפיזיות והמנטאליות שלו בעיקר בעת נהיגה על הכביש.
מהן הכמויות המותרות: בבדיקת נשיפה: במכשיר "הינשוף": 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד אוויר נשוף.בדגימת דם: כמות העולה על 50 מ"ג של אלכוהול ל-100 מיליליטר דם.

יחסם של בתי המשפט לתעבורה כלפיי נהגים שהורשעו בעבירות נהיגה בשכרות או השפעת סמים: בבתי המשפט לתעבורה נגזרים עונשים כבדים כנגד נהגים שהורשעו בעבירת נהיגה בשכרות, החל מעונשי פסילת רישיון לתקופה של לא פחות משנתיים ובנוסף גם קנס כספי והתחייבות. בנסיבות מחמירות או במקרים חוזרים נגזרים אף עונשי מאסר בפועל. בדיקת מאפיינים נערכת לכל נהג שנכשל בבדיקה הראשונית של מכשיר "הנשיפון" – המהווה אינדיקציה ראשונית לנהיגה תחת השפעת אלכוהול. לאחר בדיקת "הנשיפון" ולפני הבדיקה במכשיר "הינשוף" – השוטר מחוייב לבצע לנהג "בדיקת מאפיינים" הכוללת מס' מבחנים פיזיולוגים, שמטרתם לקבוע את התרשמותו הסובייקטיבית של השוטר בדבר מידת שכרותו של הנהג.

ככלל, בתי המשפט מעדיפים שלא להסתמך על התרשמותו הסובייקטיבית של השוטר. אך לפי פסיקת בית המשפט לתעבורה – ניתן להסתמך על בדיקת מאפיינים לצורך הרשעה בעבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול, הכל בהתאם לתוצאות הבדיקה ולשאר הממצאים שעלו בחקירה.

נהג המסרב להיבדק במכשיר "הינשוף" – נחשב על-ידי המשטרה כנהג שהינו תחת השפעת אלכוהול. בתי המשפט אף מחמירים עם נהגים המסרבים או מנסים לחמוק מביצוע בדיקת שכרות. כל נהג מחוייב למסור נשיפה לבדיקת ריכוז אלכוהול – במכשיר הינשוף. כל סירוב או התחמקות יחשבו כנהיגה בשכרות.

כיצד ניתן לבטל אישום של נהיגה בשכרות: לא אחת מתגלים פגמים מהותיים בחומר הראיות, פגמים שיש בכוחם לבטל את כתב האישום או לסייע בהגעה להסדר טיעון מקל עם הנאשם. שוטר התנועה מחוייב להזהיר את הנהג בטרם רישום דו"ח נהיגה בשכרות בגין סירוב להיבדק. לפיו, סירוב למסור דגימת נשיפה או התחמקות משיתוף פעולהבכוונה – ייחשבו לנהיגה בשכרות! אי מתן הסבר ואזהרה מפורשת ע"י שוטר התנועה – יש בה להביא לזיכוי מעבירת נהיגה בשכרות – סירוב.ייצוג משפטי מחייב הכרה מעמיקה של הנהלים בביצוע בדיקת השכרות, החוק והפסיקה המתחדשת בנושא זה.

לאור מורכבות הנושא המשפטי והענישה המחמירה המקובלת והקבועה בחוק, מומלץ ואף חובה להסתייע בייעוץ משפטי על-ידי מומחה משפטי בתחום הן בשלב בניית הראיות והן בעת הייצוג בבית המשפט מיוצג על ידי עורך דין תעבורה , המתמחה בעבירות נהיגה בשכרות. אנו במשרד עו"ד בוקר עם נסיון עשיר בטיפול בעבירות של נהיגה בשכרות ולזכותנו נפסקו מספר לא מבוטל של פסקי דין מקלים או לחילופין מזכים בנושא של נהיגה בשכרות וזאת רבות בזכות מקצוענות המשרד בתחום והנסיון הרב הבא לידי ביטוי בבנייה נכונה של תיק הראיות שלעתים מצביעה על ליקויים בתצורת כתב האישום, הבדיה או הנחיות המשטרה במקום.

אך חשוב לדעת שאין ניסים בתחום וכי נהיגה בשכרות היא סיטואציה מסוכנת ביותר וחובה לשים לכך את הלב כל אימת שעולים על הכביש.