פשיטת רגל

מהם הליכי פשיטת רגל ?

הליך פשיטת הרגל מתנהל במשרדי כונס הנכסים הרשמי. האפוטרופוס הכללי מכהן ככונס רשמי, כמפרק זמני של חברות בפירוק וכנאמן של פושטי רגל עד מינוי ,מפרק או נאמן קבועים ע"י בית-המשפט. במידה ולא ימונה מפרק או נאמן חיצוני ישמש הכונס הרשמי עצמו כמפרק או כנאמן קבוע.

כשמתמנה מפרק לחברה או נאמן לפושט רגל, הכונס הרשמי אמור לפקח על פעולתם ובמידת הצורך מדווח לבית-המשפט או פונה אליו לקבלת הוראות . הכונס הרשמי ונציגיו מוזמנים להופיע בהליכי פירוק חברות ופשיטת רגל המתקיימים בבתי-המשפט המחוזיים, או שהוא מתבקש להגיב על בקשות בהליכים אלה המוגשות לבית-המשפט. בית-המשפט בדרך כלל נוקט בעמדה הזהה לזו של הכונס הרשמי, אך לא בהכרח. מכוח תיקון לפקודת
פשיטת הרגל משנת 1996, הוקמה בכונס הרשמי יחידת חקירות המורכבת מאנשי מקצוע פיננסיים, אשר תפקידה לחקור את מגישי הבקשות לפשיטת רגל ולהגיש על כך תסקיר לבית-המשפט. פעולות הכונס הרשמי מבוצעות על ידי פרקליטים חוקרים ומפקחים במחוזות האגף בת"א, ירושלים, חיפה ובאר-שבע.

מהי פשיטת רגל?

פשיטת רגל היא מצב בו אדם נפרד מנכסיו ומפסיק להיות הבעלים של נכסיו כאשר המטרה היא לטפל בנכסי החייב וכך לשלם את חובותיו. בדרך כלל למי שמגיע לפשיטת רגל אין נכסים ולכן אין לו ממה להיפרד, והוא עושה זאת על מנת לקבל הגנה של עיכוב הליכים משפטיים המתנהלים נגדו ופתיחת דף חדש בעתיד.

מי יכול להיות פושט רגל?

בניגוד לדעות הרווחות בציבור בנוגע לפשיטת רגל ,המציאות קצת שונה. אחת הטעויות הנפוצות היא שחברה פושטת רגל, כשלמעשה חברה אינה פושטת רגל אלא נכנסת לפירוק. מיתוס נוסף הוא כי רק עסק יכול לפשוט רגל ואין כך הדברכל אדם החייב כסף, גם אם החוב נובע מערבויות וכד', יכול ליהנות מסעד של פשיטת רגל. התנאי הבסיסי הוא: תושב ישראל מעל גיל 18 החייב מעל 16,490 ש"ח (סכום הנכון לינואר 2011 ומשתנה מעת לעת).

איך להגיש בקשה לפשיטת רגל?

חייב שהחליט כי הפיתרון המתאים ביותר בשבילו לצורך סילוק החובות הוא מסלול של פשיטת רגל, אמור להגיש בקשה לפשיטת רגל. צעד זה ניתן לבצע לבד או בליווי מקצועי צמוד. רצוי לא להגיש את הבקשה לבד אלא להיעזר בייעוץ מקצועי של משרד עורכי דין המתמחה בהגשת הליכים לפשיטת רגל. יש לפעול בדרך הבאה: על החייב למלא טופס בקשת חייב למתן צו כינוס והכרזתו כפושט רגל, למלא חוברת קטנה המוגדרת כדין וחשבון על חובות ונכסים, וכן לצרף כתב ויתור על סודיות. טפסים אלו יש למלא בארבעה עותקים ולהחתים עליהם עורך-דין. בנוסף לסט זה של טפסים, על החייב להכין תצהיר על הסתבכותו הכלכלית וצילום תעודת זהות (ארבעה עותקים), ויתכן שיצטרך להשלים מסמכים נוספים בהתאם למצבו הכלכלי הספציפי. חשוב מאוד להקפיד למלא פרטים מדויקים בטפסים אלו, לא להעלים מידע ולא לעגל פינות. המידע שנמסר נבדק בקפידה ע"י נציגי הכונס הרשמי ובמידה ונמסר מידע שקרי, החייב חשוף לתביעה פלילית מצד כונס הנכסים ולביטול צו הכינוס אם ניתן לו.

פתיחת התיק וקביעת תשלום חודשי

לאחר שבידך סטים מוכנים של הטפסים, עליך לגשת למשרדי הכונס הרשמי באזור מגוריך או באיזור בו ניהלת את עסקיך, לפנות למזכירות, לפתוח תיק לקבל שובר תשלום לפתיחת תיק שעומד היום על כ- 2,530 ש"ח במזומן ומשתנה בערך מדי חצי שנה. ניתן לשלם במשרדי הכונס הרשמי באמצעות המחאה בנקאית של עורך דין מחשבון נאמנות. לאחר ששילמת את האגרה, ייקבע לך תשלום חודשי קבוע. בשלב הזה נציג הכונס הרשמי יקבע על סמך הנתונים שבידיו ובהתחשב בחוק הגנת השכר תשלום חודשי, שיוטל עליך כתנאי לקבלת עיכוב הליכים. במעמד זה אתה החייב מוכרח להופיע פיזית .העובדה שהכנסתכם נמוכה אינה מחייבת את הכונס הרשמי להחיל עליכם תשלום חודשי נמוך. קביעת התשלום החודשי היא מעין חקירת יכולת כמו בהוצאה לפועל, אלא שכאן אתה נמצא אחד על אחד ויכול להציג בצורה יותר סבלנית את הטיעונים שלך לגבי יכולת התשלום שלך. עם זאת, נציגי הכונס הרשמי מאוד נוקשים ומטרתם למצות את גבול יכולתו של החייב לתשלום חודשי, על מנת שיבין כי מטרת הליך פשיטת הרגל היא לאפשר לחייב לפרוע את כל חובותיו תחת קורת גג אחת במסגרת גבול היכולת שלו, ולא להשתמש בהליך זה כדי להתחמק מהחובות. בשלב זה תידרש ע"י נציג הכונס הרשמי להשלים מסמכים שהוא חושב כי הם רלוונטיים להמשך הליך פשיטת הרגל, ורק לאחר שתשלים אותם יינתן לך אישור לגשת לבית-המשפט ולפתוח תיק פשיטת רגל.

איך אנחנו נכנסים לתמונה:

המשרד שלנו יסייע לך בכל התהליך הארוך והמייגע של פתיחת תיק ובקשה לפשיטת רגל, נייצג אותך בצורה נאותה וחכמה בכל ההליך של חקירות היכולת , ובייצוג אל מול כונס הנכסים ונחתור להגעה לסכומיםהנמוכים והסבירים ביותר שניתן להגיע בכל תיק לגופו בכדי לסייע בידייך לצאת מהליך פשיטת הרגל כמה שפחות ניזוק כלכלית ועם הגבלות תנועה ופעילות עסקית לפרק הזמן הקצר ביותר שניתן על-פי חוק.